Olejki eteryczne reprezentują naturę w jej najbardziej skoncentrowanej formie. Są pozyskiwane z każdej części rośliny: z kwiatów, liści, kory, owoców, orzechów, nasion, żywicy. Jedna kropla olejku zawiera bogactwo składników mających ogromny wpływ na organizm.
Aromatoterapia znana jest od czasów starożytnych. Pierwsze zapiski o olejkach eterycznych pochodzą ze starożytnego Egiptu, Indii, Persji. Starożytna Grecja i Rzym prowadziły handel olejkami eterycznymi z krajami Orientu. Również w Biblii znajdziemy odniesienia do aromatoterapii . Niektóre cenne oleje, takie jak kadzidło , mirra , rozmaryn , cassia i cynamon były używane do namaszczenia i uzdrawiania chorych. Ponowne zainteresowanie olejkami eterycznymi nastąpiło na przełomie XIX i XX wieku we Francji, gdzie odkryto ponownie lecznicze działanie olejków. Tradycyjnie olejki były używane do niszczenia szkodliwych zarazków oraz w celu regulacji nastroju i rozproszenia negatywnych myśli.
Aromatoterapia zyskała zwolenników i jest nią coraz większe zainteresowanie, ponieważ działa na poziomie fizycznym, mentalnym i duchowym. Obecnie wiemy już, że olejki eteryczne są naturalnymi, bardzo skutecznymi środkami przeciwwirusowymi, przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybiczymi, przeciwreumatycznymi. Wspomagają w stanach depresyjnych, w problemach trawiennych, mają działanie przeciwbólowe i uspokajające.
Jak działa aromatoterapia? Ludzki zmysł powonienia jest około dziesięciu tysięcy razy silniejszy od pozostałych zmysłów, zaś zapach przenika do mózgu szybko, pozwalając na natychmiastowe działanie danego olejku. Droga zapachu wyzwalanego z olejków eterycznych rozpoczyna się od komórek węchowych w nosie, następnie zmierza do systemu węchowego. Określa się, że zarówno inhalacje jak i aplikowanie na skórę olejków wpływa na pobudzenie odpowiednich punktów w układzie limbicznym, dzięki czemu aromaterapia olejkami działa wszechstronnie.
Jak stosować olejki eteryczne? Olejki możemy wykorzystać do masażu, inhalacji, kąpieli. Możemy wąchać bezpośrednia z buteleczki lub użyć specjalnego dyfuzora.
Zalety aromaterapii w formie inhalacji:
-zmniejszenie nasilenia objawów chorób dróg oddechowych;
– zmniejszenie stanów zapalnych jamy ustnej i gardła;
– łagodniejsze dolegliwości związane z chorobami układu nerwowego;
-wsparcie pracy układu oddechowego;
Zalety aromaterapii w formie rozpylania olejków eterycznych w powietrzu:
– lepszy nastrój;
-poprawa koncentracji i funkcji poznawczych;
Zalety aromaterapii w formie masażu:
-łagodzenie bólu, odprężenie, wzmocnienie i pobudzenie ciała;
– złagodzenie dolegliwości narządów ruchu;
Olejki eteryczne to dar dla człowieka od natury.
Zajrzałam do:
E. Zieliński, „ Lecznicza moc olejków eterycznych i aromatoterapii”, Białystok 2022
V. A. Worwood, „ Vademecum olejków eterycznych i aromatoterapii”, Białystok 2023